Rusya’nın Davos’una Rönesans Damgası

Fotoğraflar

Rönesans Holding, 22.’si düzenlenen ve Rusya’nın Davos’u olarak anılan St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forum’unda (SPIEF) imzaladığı 4 anlaşmayla dikkatleri üzerine çekti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel  Macron, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, IMF Başkanı Christine Lagarde’ın da katıldığı forum, 100’den fazla ülkeden üst düzey yöneticiyi ağırlıyor.

Yaptığı bir dizi anlaşmayla foruma damgasını vuran Rönesans, Rusya’nın en büyük ve dünyanın sayılı doğalgaz işleme tesisinden biri olacak Amur Gaz İşleme Tesisi’nin inşaat işleri için Maire Tecnimont ile 1.3 milyar Euro’luk bir sözleşmeye imza attı.

2023 yılında tamamlandığında Rusya’nın en büyük, dünyanın ise sayılı gaz işleme tesislerinden biri olacak proje için imzaları, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak  ve  Maire Tecnimont Group CEO’su Pierroberto Folgiero  attı.

Forumda gerçekleşen anlaşmalarla ilgili açıklamada bulunan  Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak,  “Bugün burada gerçekleştirilen bu iş birlikleri, Türk müteahhitlik sektörünün uluslararası arenada katma değeri yüksek nitelikli projeler üstlendiğinin bir kanıtı. Bugün Rusya ve Avrupa’nın sayılı bina ve tesislerinde Rönesans Holding imzasının olması, Rusya’nın en önemli bölgelerinde bir Türk şirketinin varlığını sürdürmesi ve önde gelen projelere vizyonunu yansıtmasından kıvanç duyuyorum. Doğduğumuz topraklardan farklı coğrafyalara uzanan yolculuğumuzda, gücümüzü artırarak ilerlemek istiyoruz. Ortak projeleri hayata geçirmemizi sağlayacak bu iş birliklerinin hem Rusya hem de Türkiye’yi daha güçlü kılacağına inancım tam.” dedi. 

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forum’u kapsamında gerçekleştirilen önemli bir imza töreni olan Amur Doğalgaz İşleme Tesisi projesi hakkında bilgi veren  Rönesans Endüstri Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Tizer ise, “Attığımız bu imza ile Gazprom’un Rusya’da gerçekleştirdiği en büyük doğalgaz işleme tesisinin en önemli paketlerinden birinin yapım işini üstlendik. Bu kadar önemli bir projede, hem İtalyan EPC firması Maire Tecnimont’ın hem de ana işveren Gazprom’un Rönesans Endüstri Tesisleri’ne olan güveni bizleri gururlandırdı. Rusya’nın Svabodny bölgesinde inşa edilecek projenin inşaat işleri için Tecnimont ile 1.3 milyar Euro’luk bir sözleşmeye imza attık. Gazprom tarafından işletilecek tesis, 2023 yılında tamamlandıktan sonra Rusya’nın en büyük, dünyanın ise sayılı gaz işleme tesislerinden biri olacak. Yılda 42 milyar metreküplük üretim kapasitesine sahip olacak tesis, Yakutistan ve Irkutsky gaz üretim merkezlerinden gelen doğal gazı işleyecek. Rönesans’ın inşaatını üstlendiği, Rusya’nın doğalgazını Çin’e taşıyacak tesis, Amur ve tüm Doğu Sibirya Bölgesi’nin sosyal, ekonomik ve endüstriyel kalkınmasında büyük rol oynayacak.” diye ekledi.

İmza töreni sırasında söz alan  Maire Tecnimont CEO’su Pierroberto Folgiero  “Rusya’da sağlam ve köklü bir geçmişe sahip Rönesans Endüstri Tesisleri ile bugün imzaladığımız bu alt sözleşme, Gazprom’un Amur Gaz İşletme Tesis projesinin başarılı bir şekilde yürütülmesi için stratejik bir öneme sahip.”dedi. 

Amur Gaz İşleme Tesisi imza törenine Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Maire Tecnimont Group CEO’su Pierroberto Folgiero yanısıra, Gazprom Group CEO’su Alexey Miller, Maire Tecnimont Başkanı Fabrizio Di Amato ve İtalya’nın Rusya  Büyükelçisi Pasquale Terracciano da katıldı.


DİĞER HABERLER