Rönesans Endüstri Tesisleri, Türkmenistan’da Zerger Elektrik Santralini inşaa edecek…

RET, Türkmenistan’ın Lebap Vilayetinin Çarcev ilçesinde Zerger Doğal Gaz Elektrik santralini inşa edecektir.

Zerger Elektrik Santrali Projesi ile ilgili sözleşme, 2015 yılında Japon Başbakanı Shinzo Abe’nin Türkmenistan ziyareti kapsamında Sumitomo Corporation ve Türkmenenergo şirketleri arasında, RET ve Sumitomo Corporation arasındaki “EPC” kontrat ise 2016 yılında imzalanmıştır. 

21 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen proje temel atma törenine Türkmenistan Enerji Bakanı ve Türkmenenergo şirketi yetkilileri olmak üzere çok sayıda Türkmenistan Devlet adamları, Projeyi üstlenen Sumitomo Corporation ve projede kullanılacak olan türbinlerin üreticisi Mitsubishi Hitachi Power Systems şirketleri üst düzey yetkilileri katılmıştır.Rönesans tarafından Dr.Erman Ilıcak, RET Başkanı Alptekin Tizer, RET Başkan Yardımcısı Kaan Alkan, Türkmenistan Ülke Müdürü Mehmet Kayalar ve Proje Müdürü Ceyhun Filiz katılmışlardır.

Organizasyonda, Türkmenistan geleneklerine göre ulusal şarkılar, dans kompozisyonları ve sporcuların performansları yer almıştır.

Proje kapasitesi 432 MW olup projede kullanılacak her birinin kapasitesi 144 megavat olan 3 adet gaz türbin Mitsubishi Hitachi Power Systems şirketi tarafından üretilecektir. Türkmenistan şu ana kadar elektrik santral inşaatlarında Amerikan GE şirketinin gaz türbinlerini kullanırken, bu proje ile ilk defa Japon türbinleri Türkmenistan’da kullanılacaktır.

Projenin finansmanını Japon Uluslararası İşbirliği Bankası tarafından karşılanacaktır.


DİĞER HABERLER